• ÚVOD

  • GALERIE

  • MODELY

  • DÍLNA

  • ELEKTRONIKA

  • ODKAZY

  • ZAČÁTEČNÍK

  • Autor článku: KARAS

    VÝŠKOMĚR - EAGLE TREE MICROSENSOR V3




    Už od samého začátku kdy jsem poprvé letěl s modelem, mě zajímalo v jaké výšce se model nachází.
    Tento výškoměr jsem zakoupil v roce 2010 ze známého činského obchodu. Jelikož jsem si na jaře pořídil házedlo kategorie F3K kde je cílem vyhodit letadlo co nejvíce, tak jsem potřeboval nějaký záchytný bod, podle kterého se budu snažit zlepšovat.
    Byla to celkem motivace, když jsem viděl, že se každým "dnem" zlepšuji. No abych se dostal taky samotnému výškoměru.
    Výškoměr s přesným názvem Altitude MicroSensor V3 od fi Eagle Tree je dodáván v pytlíku společně s podrobným návodem jak jej používat a instalovat. Podotýkám, že návod je v anglickém jazyce, ale v zápětí uvidíte, že je jednoduché nastavení a provozování.


    JAK SE PŘIPOJUJE


    Výškoměr je opatřen 4-mi piny. Dva piny slouží k připojení do přijímače, nebo jiný zdroj napětí, ty jsou označený zespod červeným a bílým puntíkem.


    Žlutý a hnědý pin slouží ka nastavení normy. Slouží to ke zvolení jednotek zobrazení, respektive zda chcete aby výška byla zobrazena v metrech nebo stopách. Tovární nastavení je na stopy.

    JAK SE NASTAVUJE


    Po připojení na napájení se na segmentu (displaji) zobrazí "0" (stopy) nebo "1" (metry), podle toho co máte nastavený. Chcete-li změnit tovární nastavení ze stop na metry musíte projít následující procedůrou.

    1.Při vypnutém napájení zapojete zkratovací propojku mezi žlutý a hnědý pin.
    2.Po zapojení napájení se na diplaji zobrazí "0" a hned v zápětí se zobrazí "1" a několikrát zabliká.
    3.Odpojte napájení.
    4.Vyndejte zkratovací propojku.
    5.Připojte napájení.
    Nyní při každém zapnutí se nejdříve zobrazí "1", signalizující metry a poté poslední dosažené výška.

    Výškoměr funguje na principu měření změny tlaku vzduchu vlivem rozdílné výšky. Při každém zapnutí dojde k nastavení nulové výšky. Změna výšky se projeví jako změna tlaku a senzor to zaznamená. Výškoměr v této konfiguraci měří maximální dosaženou výšku, kterou vám po přistání zobrazí na segmentu. Lze ho doplnit o tzv. Logger, který slouží k ukládání průběžné výšky a po připojení do PC lze analyzovat přesný průběh letu. Já to ale nepoužívám a tak jsem také ucvaknul zbytečně dlouhý kabel, který sloužil k propojení s loggerem.

    JAK SE ODEČÍTÁ


    Vzhledem k použití pouze jednoho segmentu, zobrazuje výškoměr max. dosaženou výšku po číslech. Tzn. Dosáhli jste např. výšky 158 m na sementu se ukáže postupně "1"..."5"..."8"...a poté se to opakuje. Výška je uložena dokud nedojde k překročení dosavadní max. výšky, nebo k resetování (odpojení a připojení napájení).
    Důležitou vlastností výškoměru je, že začne zaznamenávat výšku až po dosažení 17m. Takže pokud budete lítat pod touto hranicí na displaji se vám ukáže max. výška z předchozího letu. Dále je nutné výškoměr umístit tak, aby nebyl v místě, které je utěsněno a bylo by zabráněno změně tlaku.

    ZÁVĚR


    Co říct závěrem. Je jasné, že přesnost se odvíjí od meteorologických vlivů, tzn. pokud dochází k nějakým změnám tlaku vlivem změny fronty tak může dojít ke zkreslení. Můj výškoměr se zatím dostal do výšky 607 m, ale nejhorší na tom je, že to člověka dokáže dohnat do větších výšek a překonávat se, což není zrovna optimistické.
    Jinak si myslím, že za cenu okolo 600,- to je asi nejlevnější možnost jak měřit výšku.

    PARAMETRY



    Rozměry: 28x16x12 mm
    Hmotnost: 3,8g
    Napájecí napětí: 3-16V
    Proudový odběr: cca 10mA
    Max. výška: 3048 m (10000 stop)
    Rozlišení: 1m





    FOTOGALERIE


    FOTOAKTUALITA:


    NAŠE LETIŠTĚ:

    AKTUÁLNÍ POČASÍ:

    Copyright © 2009-2017
    KARAS a ZDEKAR
    (tokaras@seznam.cz)


    TOPlist