• ÚVOD

  • GALERIE

  • MODELY

  • DÍLNA

  • ELEKTRONIKA

  • ODKAZY

  • ZAČÁTEČNÍK


  • Autor článku: KARAS

    PŘIJÍMAČE 2,4 GHZ - DSM2




    Firmu Spektrum, která vyvinula systém DSM2, respektive tento systém používám téměř od svých modelářských začátků. První RC souprava od této firmy byla DX5e. O rok později jsem si pořídil počítačovou DX6i, kterou používám stále. Podle mě je to celkem dobrý a bezpečný systém a určitě s nim nějaký ten rok ještě vydržím. Výhodou je přenos na dvou kanálech. Při spojení se automaticky zablokují dva volné kanály a pokud během provozu dojde k nějakému rušení na jednom kanálu, dojde k automatickému přepnutí na druhý kanál.
    V následujícím přehledu stručně popíšu přijímače, které používáme.

    SPEKTRUM AR500



    Byl to můj první přijímač. Disponuje plným dosahem (zaručen asi 1 km) a pěti kanály. Respektive umožňuje připojení čtyř serv, přičemž čtvrté servo je druhé křidélko s již zabudovaným reversem. Kanál označený jako GEAR je neproporcionální, takže jej lze využít na podvozek, osvětlení či jinak namixovat.


    Přijímač má dvě anténky. Jedna krátká (2,5 cm) a dlouhá (22 cm). Doporučuje se umístit anténu vůči sobě kolmo a to proto, aby byl zaručen přenos ve více směrech.


    Lze jej zakoupit samostatně (cca 1300,-) nebo společně s RC soupravou Spektrum DX5e. Přijímač funguje bez problémů. Po nějakém čase mi praskla krabička kolem pinů, protože není stavěná na neustálé připojování a odpojování konektorů.

    PARAMETRY:


    Váha: 8g
    Velikost: 33x21x13 mm
    Dosah: Full range
    Kanálů: 5ch
    Výrobce: SPEKTRUM


    SPEKTRUM AR6200 Ultralite




    Společně s DX6i jsem si koupil tento přijímač. Je to opět přijímač s plným dosahem, ale má šest kanálů a satelitní přijímač navíc. Vypadá podobně jako AR500 s tím rozdílem, že má na straně konektor pro satelitní přijímač. Ten je připojen pomocí kabelu a umístí se tak, aby jeho obě antény (cca 3cm) byly kolmé na antény u přijímač. Tím se zamezí výpadkům přenosu vlivem neobvyklé polohy letadla. Další funkcí satelitního přijímače je tzv. ServoSync. Což je funkce, která zaručuje synchronizaci dvou serv, které ovládají např. výškovku, protože zde dochází k paralelnímu přenosu a signál putuje do obou serv najednou.


    Přijímač má dvě anténky (3cm) a 6ch. Šestý kanál, označovaný jako AUX1 slouží k připojení druhého křidélka, přičemž funguje zvlášť a lze jej jakkoli programovat. Používání přijímače bez satelitu se nedoporučuje, sníží se tím jak dosah tak pokrytí. Používám ho ve svém 2 m větroni a výšky kolem 500 metrů nejsou žádný problém a nedochází k žádným výpadkům v přenosu.


    Satelitní přijímač lze zakoupit zvlášť (cca 1000,-) nebo komplet s přijímačem asi za 1900,-. Já jej koupil s vysílačkou. Tento přijímač je vhodný do větších modelů, kde je potřeba plný dosah a přesné ovládání bez výpadků v přenosu.

    PARAMETRY:


    Váha: 10g
    Velikost přijímače: 33x21x13 mm
    Velikost satelitu: 25x22,5x7 mm
    Dosah: Full range
    Kanálů: 6ch
    Výrobce: SPEKTRUM


    ORANGE 6CH DSM2




    Tento přijímač je původem z Číny a je to kopie, respektive kopie systému DSM2 od Spektrum. Je to plnohodnotný 6ch přijímač, ke kterému lze připojit satelitní přijímač, ale vlastní zkušenost s tím nemám.

    Přijímač má dvě anténku (3cm) a rozložení pinů je totožné s originálem od Spektrum (AR500, AR6200) Sice nepíší jaký mám dosah, ale plný dosah to zřejmě nebude. Pro běžné velikosti letadel vynikající. Spárování jde na první pokus a s dosahem také zatím nemám problémy. Velkou výhodou je cena. Ta se pohybuje 8$-15$, záleží na aktuální vývoji v číně.

    PARAMETRY:


    Váha: 10g
    Velikost přijímače: 43x22x13 mm
    Dosah: cca 500m
    Kanálů: 6ch
    Výrobce: China


    ParkFly 6CH DSM2




    Další kopie z činské dílny. Je to kopie přijímače AR6110. Neuvěřitelně malý a lehký přijímač s dosahem určeným pro Parkflyery. Dvě antény, které jsou na sebe kolmé zaručují dokonalý přenos. Bohužel se přijímač dodává bez ochranné krabičky nebo bužírky, ale není nic jednoduššího bužírku zakoupit, doporučuji ale transparentní. Kvůli signalizaci zapnutí a indikaci ztracených paketů. Ta signalizuje kolik paketů dat se během přenosu ztratilo, což umožňuje eliminovat špatné umístění.


    Přijímač šel spárovat na první pokus, ale pozor! Důležitou odlišností od ostatních přijímačů, které jsem dosud popisoval je, že mínus (zem) je umístěna nahoře. Chvilku mi trvalo, než jsem na tuto skutečnost přišel.:) Cena je obdobná jako u předchozího tzn. 8-15$

    PARAMETRY:


    Váha: 3,5g
    Velikost přijímače: 30x19x9 mm
    Dosah: cca 500m
    Kanálů: 6ch
    Výrobce: China


    Všechny zde popsané přijímače máme a používáme, ale neručím za ně. U činských kopií se může stát, že nebude fungovat správně nebo vůbec.

    FOTOGALERIE


    FOTOAKTUALITA:


    NAŠE LETIŠTĚ:

    AKTUÁLNÍ POČASÍ:

    Copyright © 2009-2017
    KARAS a ZDEKAR
    (tokaras@seznam.cz)


    TOPlist