Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat
 • ÚVOD

 • GALERIE

 • MODELY

 • DÍLNA

 • ELEKTRONIKA

 • ODKAZY

 • ZAČÁTEČNÍK

 • Autor článku: KARAS

  JAK NAŽEHLOVAT  Jako poslední fází při stavbě konstrukčního modelu z balzy je beze sporu nažehlování.
  Nažehlovací fólie slouží k potahování konstrukčních modelů pomocí žehličky. Je to fólie, která má z jedné strany lepidlo a pomocí žehličky se roztaví a tím přilepí k povrchu. Existuje několik firem a značek. Zmíním zde např. Solarfilm, Solarfilm SP, Oracover. Existuje jich víc, ale toto jsou takový nejznámější a hlavně ty, se kterými mám zkušenost. Solarfilm a Solarfilm SP jsou většinou levnější a slabší. Oracover drahý, ale pevnější. Zásadní rozdíl je ve struktuře. Solarfilm má lepidlo, které je barevné, zatím co Oracover má barevnou fólii a čiré lepidlo. Čiré lepidlo beru jako výhodu, jelikož nedochází k zamazání povrchu barvou. Ale většinou používám Solarfilm, především z důvodu ceny, ale je zde možnost koupě různých délek a šířek.
  Jako nástroj se používá žehlička. Ještě do nedávna jsem nažehloval obyčejnou žehličkou na prádlo. V nouzi to samozřejmě lze, ale komfortnější je speciální modelářská žehlička. Já jsem si pořídil tuto. O vlastnostech a zkušenostech budu psát jinde.
  Nyní se pustím do nažehlování. Připravme si fólii, žehličku a ostré nůžky. Teplota nažehlování je pro každou fólii různá, ale já používám takový průměr 130°C nažehlování a 150°C vypínání.

  1.


  Prvním krokem je ustřižení patřičně velkého kusu fólie s přesahy. Radějí volím potah ze dvou kusů, jelikož se mi potahování jedním kusem neosvědčilo. Přesahy volím tak, aby se částěčně přehnuly na spodní stranu.
  Možná si řeknete, "jakou stranou začít?" V podstatě je to jedno, ale osobně začínám spodní stranou, jelikož se tou vrchní překryje spoj.


  2.


  Nejdříve sundáme ochranou fólii na spodní straně, u Oracoveru to je papír. Tím zpřístupníme lepidlo a položím fólii na, v mém případě, výškovku. Chytneme fólii uprostřed, u poloviny křídla třeba na kraji, je to proto, aby nám fólie necestovala.
  3.


  Postupujeme ke kraji a vždy si přichytneme nejdříve žebra a pak nosníky a náběžku. Pořád se snažíme držet fólii napnutou, pokud někde vidíme, že se nám to nějak krabatí není potřeba panikařit. Stačí místo zahřát a opatrně sloupnout.


  Takto nažehlíme veškeré styčné plochy a okraje přehneme dolů a přižehlíme.


  4.


  Podobný pohled se vám jistě naskytne, ale není se čeho bát. Tenkrát, když jsem poprvé nažehloval, jsem se toho lekl a nedoufal jsem, že to se to spraví, ale opak je pravdou.


  Nastavíme si vyšší teplotu, jak jsem psal, používám asi 150°C. Přiložíme žehličku na fólii mezi žebry a necháme prohřát, uslyšíme jemné lupání a uvidíme, jak se fólie krásně vypíná. Pokud se nevypne úplně, je potřeba postup zopakovat dokud se to nepodaří.


  Takto vypadá výsledek. Myslím, že na tom nic není a určitě to zvládně každý.


  Následuje druhá strana, takže se vrátíme k bodu 1.
  Přeju hodně štěstí.:)

  Nažehlování v pěti minutách from karas on Vimeo.  FOTOGALERIE


  FOTOAKTUALITA:


  NAŠE LETIŠTĚ:

  AKTUÁLNÍ POČASÍ:
  HTML weather
  YoWindow.com yr.no

  Copyright © 2009-2017
  KARAS a ZDEKAR
  (tokaras@seznam.cz)


  TOPlist